Najlepšie robotické kosačky

“Pokrok nezastavíš” je citát, ktorý sa hodí k dnešnej dobe. Potom čo sme si zvykli na robotické vysávače bolo jasné, že robotika prenikne aj do iných oblastí. Kosenie trávnika nebolo výnimkou a robotické kosačky sú dnes už bežnou výbavou rodinných domov. Ich základnou výhodou je, že šetria majiteľom čas, ktorý by museli venovať koseniu trávnika. A keďže pohodlnosť je motorom nejednej inovácie, je jasné, že robotické kosačky budú zlatým štandardom kosenia v budúcnosti. Aj preto sme sa rozhodli vám priniesť prehľad tých najlepších robotických kosačiek, ktoré sa na trhu momentálne nachádzajú.

Najprv si však zodpovedzme základnú otázku, prečo je robotická kosačka dobrou voľbou.

Prečo sa rozhodnúť pre robotickú kosačku

Ako sme už načrtli v úvodnom odseku, robotické kosačky výrazne šetria čas. Po základnej inštalácii fungujú robotické kosačky bez výraznej intervencie majiteľa. Až na občasné čistenie nožov a bežnú údržbu, ktorej by ste sa nevyhli ani pri klasickom kosení, ide kosenie robotickou kosačkou úplne mimo vás. A to je ta najhlavnejšia výhoda robotickej kosačky.

Ako na inštaláciu kosačky?

Pred prvým kosením robotickou kosačkou budete musieť urobiť dve základne veci.

Jednak určiť miesto kde umiestnite nabíjaciu stanicu. K nej sa bude robotická kosačka vracať vždy po dokosení, respektíve v čase keď sa jej vybije batéria.

Nabíjacia stanica by mala byť v blízkosti elektrickej zásuvky, ku ktorej bude pripojená. Dôležité je aj jej umiestnenie na zatienenom mieste a mimo dosahu závlahy trávnika.

Ďalej budete musieť pomocou vytyčovacieho káblu ohraničiť plochu, ktorú chcete kosiť. Vytyčovací kábel aj nabíjacia stanica býva zvyčajne súčasťou balenia.

Čo zohľadniť pri výbere robotickej kosačky

Pri výbere robotickej kosačky by ste mali zohľadniť niekoľko základných parametrov. Tým prvým je maximálna plocha kosenia, ktorú vám odporúča priamo výrobca.

Tento údaj vám spolu s výkonom motora, dobou výdrže a dobou nabíjania batérie poskytne obraz o vhodnosti vybranej kosačky pre váš pozemok. Dôležité je, aby kosačka bola schopná pokosiť trávnik v rozumnom čase. Nikto totiž nechce, aby mu robotická kosačka kosila trávnik celý deň s prestávkami na nabíjanie.

Ďalšími parametrami, ktoré zvažujete pri výbere každej nielen robotickej kosačky je šírka záberu a výška kosenia. Kým šírka záberu je fixná podľa veľkosti kosačky, výška kosenia sa dá nastaviť.

Rozsah nastavenia výšky kosenia je veľmi dôležitý, keďže robotická kosačka nemá zberný kôš a pokosenú trávu necháva za sebou. Aj preto by mala robotická kosačka kosiť častejšie a len malý prírastok trávy. Preto je ideálne ak minimálna výška kosenia nie je príliš vysoká, najmä ak preferujte trávnik s nižšou výškou stebiel.

Okrem vyššie uvedených vlastností sa treba pozrieť aj na bezpečnosť kosenia. Ako je kosačka uspôsobená na reakciu pri náraze do neočakávanej prekážky, ako ju dokážete ovládať (cez webové rozhranie, mobilom či len na ovládacom paneli kosačky) či možnosť naprogramovania času kedy sa má kosiť sú ďalšie dôležité faktory, ktoré by ste mali pred výberom zvážiť.

Zaujímavým parametrom je aj schopnosť kosačky poradiť si s rôznym sklonom trávnika. Sklon trávnika sa dá zmerať pomocou špeciálnej vodováhy.

 


Najlepšie robotické kosačky – Náš výber

Pri zohľadení vyššie uvedených parametrov sme vybrali tie najlepšie robotické kosačky pre rôzne plochy a sklony trávniku.

  Husqvarna Automower 315


  Husqvarna Automower 315 je jednou z najvýkonnejších robotických kosačiek, ktorú si môžete dopriať. Jej technické parametre ju priamo predurčujú k tomu, aby spravovala veľké trávnate plochy v okolí rodinného domu. Výrobcom udávana hodnota maximálnej plochy na kosenie je až 1 500 m2. Doba kosenia na jedno nabitie je až 70 minút, pričom samotné nabíjanie trvá len hodinu. Kosačka zvládne sklon trávnika až 22 stupňov (40 percent) a samozrejmosťou je aj nastavenie výšky kosenia v rozsahu od 20 do 60 mm.

  Kosačka Husqvarna Automower 315 patrí medzi tie drahšie na trhu, ale jej technické parametre sú jednoducho úžasné.
  Viac informácií o kosačke (technické parametre a vývoj ceny) nájdete tu

  Gardena SILENO life 750


  Gardena Sileno life 750 je robotická kosačka určená pre stredne veľké trávniky s rozlohou do 750 m2. Vyniká nízkou hmotnosťou a bezpečnosť je zabezpečená senzorom nárazu a náklonu, ktoré automaticky vypnú kosenie v prípade, že niekto kosačku zdvihne, alebo sa nebodaj prevráti. Ovládanie tejto kosačky je možné buď cez panel na kosačke, alebo pomocou Gardena Smart systému cez váš mobil.

  Gardena Sileno life 750 patrí k tým najtichším a neruší tak ani vás ani vašich susedov.
  Viac informácií o kosačke (technické parametre a vývoj ceny) nájdete tu

  Honda Miimo 40


  Robotická kosačka Honda Miimo 40 je vhodná na menšie trávniky (do 400 m2). Tri úrovne výšky kosenia (30, 40, 50 mm) poskytujú dostatočnú variabilitu každému uživateľovi. Veľkou výhodou je alternatívny spôsob ovládania pomocou mobilného telefónu, prípadne cez Amazon Alexu.

  Honda Miimo poskytuje aj možnosť inteligentného plánovania kosenia v nadväznosti na predpoveď počasia. Okrem počtu kosení za týždeň v stanovených časoch si tak môžete plánovať kosenie trávnika aj podľa toho či očakávate dážď, prípadne vysoké teploty.
  Viac informácií o kosačke (technické parametre a vývoj ceny) nájdete tu

  Al-ko Robolinho 110


  Al-ko Robolinho 110 je robotická kosačka vhodná hlavne pre stredne veľké trávniky. Je konštrukčne odolná a pri kosení jej nevadia ani ploché hadice zabudnuté na trávniku. Okrem dokáže kosiť dostatočne dlho bez potreby dobíjania batérie. Takisto nemá problém ani s pokosením mokrej trávy.

  Robotická kosačka Al-ko Robolinho 110 je skvelá voľba okrem iného aj vďaka prijateľnej cene.
  Viac informácií o kosačke (technické parametre a vývoj ceny) nájdete tu

  Husqvarna Automower 105


  Husqvarna Automower 105 je ďalším z populárnych modelov od Husqvarny, tentokrát pre stredne veľké trávniky. Ako u všetkých modelov tejto značky je výhodou nízka váha a nadštandarne dlhá doba kosenia na jedno nabitie. Automower 105 je jeden z tých lacnejších a zároveň jednoduchších modelov od renomovaného výrobcu.

  Husqvarna Automower 105 je ideálnou voľbou ak túžite po kosačke od špičkového výrobcu, ale zároveň  vám postačí jednoduchý a cenovo dostupný model.
  Viac informácií o kosačke (technické parametre a vývoj ceny) nájdete tu